Vår organisation

Lärare

Anna-Karin (Kajsa) Berglund

Utbildningsansvarig lärare – Design, Ansvarig konstnärlig grundträning0247 – 648 15anna-karin.berglund@nullleksand.fhsk.se

AnnaSofia Mååg

Utbildningsansvarig lärare i Keramik0247 – 648 04annasofia.maag@nullleksand.fhsk.se

Dan Kristensson

Utbildningsansvarig för Allmän kursTel. 0247 – 648 17dan.kristensson@nullleksand.fhsk.se

Kim Larsson

Lärare – Allmän kurs0247-648 00kim.larsson@nullleksand.fhsk.se

Klara Eriksson

Utbildningsansvarig lärare – Metall, silversmed0247 – 648 18klara.eriksson@nullleksand.fhsk.se

Leif Halldorf

Utbildningsansvarig lärare i Bokbinderi0247 – 648 14leif.halldorf@nullleksand.fhsk.se

Lotta Hernek

Utbildningsansvarig lärare i Kreativt entreprenörskap och designer070-680 26 84lotta.hernek@nullleksand.fhsk.se

Marie Lindblad

Lärare – Allmän kurs 0247 – 648 03marie.lindblad@nullleksand.fhsk.se

Mats Eskils

Lärare i Metall och silversmidemats.eskils@nullleksand.fhsk.se

Nettan Olsson

Lärare – Allmän kurs0247-648 08anette.olsson@nullleksand.fhsk.se

Robert Gustafsson

Lärare – Allmän kurs0247-648 06robert.gustafsson@nullleksand.fhsk.se

Stefan Andersson

Utbildningsansvarig för Mästarutbildningen och krukmakare.0247-648 26stefan.andersson@nullleksand.fhsk.se

Gästlärare

Adam de Kaminski

Industridesigner

DESIGN

Alexander Tallén

Keramiker

KERAMISK FORM

Alf Sjöberg

Bokbindare

BOKBINDERI

Anna Elzer Oscarson

Formgivare

DESIGN

Christian Habetzeder

Fotograf

KERAMISK FORM, METALL/SILVERSMIDE

Edholm Ullenius

Grafisk design och illustration

DESIGN

Jon Eliason

Inredningsarkitekt och produktformgivare

DESIGN

Katja Winkes

Bokbindare

BOKBINDERI

Margon Lindberg

Konstnär

KERAMISK FORMMETALL/SILVERSMIDE

Martin Sandström

Industridesigner

DESIGN

Matilda Haritz Svenson

Keramiker och konstnär

KERAMISK FORM

Per José Karlén

Illustratör

DESIGN

Petronella Eriksson

Silversmed

METALL/SILVERSMIDE

Roger Johansson

Bokbindare

BOKBINDERI

Tove Knuts

Metallformgivare och smyckeskonstnär

METALL/SILVERSMIDE

Ledning

Anki Gullback

Rektor0247 – 648 01anki.gullback@nullleksand.fhsk.se

Administration

Annki Lindeström

Biträdande rektor, Ekonomi0247-648 07annki.lindestrom@nullleksand.fhsk.se

Camilla Mattsson

SYV, elevstöd0247 – 648 11

Fia Palmgren

Projektledare, kommunikation, kortkurser0247 – 648 25fia.palmgren@nullleksand.fhsk.se

J-O Matsson

IT-stöd0247-64810j-o.matsson@nullleksand.fhsk.se

Maria Engberg

Konferens-/internat-ansvarig0247 – 648 12maria.engberg@nullleksand.fhsk.se

Maria Fahlgren

Koordinator, elevadministratör0247-369 66maria.fahlgren@nullleksand.fhsk.se

Mats Svensson

Projektledare0247 – 648 13mats.svensson@nullleksand.fhsk.se

Ulf Larsson

Ekonomi0247-648 00ulf.larsson@nullleksand.fhsk.se

Styrelse

Andreas Hedbom

Ledamot

Anki Gullback

Adjungerad

Rektor

Anton Hernek

Adjungerad ledamot

Elevrepresentant

Bertil Daniels

Ledamot

Christina Sjöberg

Ordförande

J-O Matsson

Ledamot

Personalrepresentant

Lena Dahlgren

Ledamot

Lena Reyier

Ledamot

Mats Svensson

Ledamot

Personalrepresentant