Vår organisation

Lärare

Anna-Karin (Kajsa) Berglund

Utbildningsansvarig lärare – Design, Ansvarig konstnärlig grundträning0247 – 648 15anna-karin.berglund@nullleksand.fhsk.se

AnnaSofia Mååg

Utbildningsansvarig lärare i Keramik0247 – 648 04annasofia.maag@nullleksand.fhsk.se

Dan Kristensson

Utbildningsansvarig för Allmän kursTel. 0247 – 648 17dan.kristensson@nullleksand.fhsk.se

Kim Larsson

Lärare – Allmän kurs0247-648 00kim.larsson@nullleksand.fhsk.se

Klara Eriksson

Utbildningsansvarig lärare – Metall, silversmed0247 – 648 18klara.eriksson@nullleksand.fhsk.se

Leif Halldorf

Utbildningsansvarig lärare i Bokbinderi0247 – 648 14leif.halldorf@nullleksand.fhsk.se

Lotta Hernek

Utbildningsansvarig lärare i Kreativt entreprenörskap och designer070-680 26 84lotta.hernek@nullleksand.fhsk.se

Marie Lindblad

Lärare – Allmän kurs 0247 – 648 03marie.lindblad@nullleksand.fhsk.se

Mats Eskils

Lärare i Metall och silversmidemats.eskils@nullleksand.fhsk.se

Nettan Olsson

Lärare – Allmän kurs0247-648 08anette.olsson@nullleksand.fhsk.se

Robert Gustavsson

Lärare – Allmän kurs0247-648 06robert.gustavsson@nullleksand.fhsk.se

Stefan Andersson

Utbildningsansvarig för Mästarutbildningen och krukmakare.0247-648 26stefan.andersson@nullleksand.fhsk.se

Gästlärare

Adam de Kaminski

Industridesigner

Anna Elzer Oscarson

Formgivare

Christian Habetzeder

Fotografi

Edholm Ullenius

Formgivare

Jon Eliason

Inredningsarkitekt och produktformgivare

Margon Lindberg

Konstnär

Per José Karlén

Illustratör

Petronella Eriksson

Silversmide

Roger Johansson

Bokbinderi

Ledning

Anki Gullback

Rektor0247 – 648 01anki.gullback@nullleksand.fhsk.se

Administration

Annki Lindeström

Biträdande rektor, Ekonomi0247-648 07annki.lindestrom@nullleksand.fhsk.se

Camilla Mattsson

SYV, elevstöd0247 – 648 11

Fia Palmgren

Projektledare, kommunikation, kortkurser0247 – 648 25fia.palmgren@nullleksand.fhsk.se

J-O Matsson

IT-stöd0247-64810j-o.matsson@nullleksand.fhsk.se

Maria Engberg

Konferens-/internat-ansvarig0247 – 648 12maria.engberg@nullleksand.fhsk.se

Maria Fahlgren

Koordinator, elevadministratör0247-369 66maria.fahlgren@nullleksand.fhsk.se

Mats Svensson

Projektledare0247 – 648 13mats.svensson@nullleksand.fhsk.se

Ulf Larsson

Ekonomi0247-648 00ulf.larsson@nullleksand.fhsk.se

Styrelse

Alf Vigren

Ordförande

Stiftelsen Hantverk & Utbildning

Anders Ahlgren

Ledamot

Stiftelsen Hantverk & Utbildning

Anki Gullback

Adjungerad

Verksamhetsansvarig

Bertil Daniels

Ledamot

Stiftelsen Hantverk & Utbildning

Christina Sjöberg

Ledamot

Stiftelsen Hantverk & Utbildning

Emma Arvestad

Adjungerad ledamot

Elevrepresentant

J-O Matsson

Ledamot

Personalrepresentant

Lars-Erik Jansson

Ledamot

Leksands kommun

Lena Dahlgren

Ledamot

Stiftelsen Hantverk & Utbildning

Mats Svensson

Ledamot

Personalrepresentant