Anmälan till sommarkurser öppnar!

Äntligen! Ni är många som har väntat och vi har jobbat intensivt med utbudet av sommarkurserna 2026, men nu är det äntligen dags!

Redan nu kan du gå in på vår webbplats och botanisera bland sommarens utbud, men vi kommer att fylla på med några ytterligare kurser fram till anmälan öppnas. Du kan välja mellan kurser på olika nivåer, inom olika tekniker, med olika material och inriktningar handledda av kursledare från olika delar av världen.

Det blir naturligtvis kurser inom Bokbinderi, KeramikSilversmideBroderi och Fotografi, men vi har också några nya kurser; Botanisk illustration och måleri med fantastiska Lucy T Smith från Storbritannien och odlingskursen Odla mat! med Elin Boström, som bor på en liten permakulturgård utanför Uppsala. Det är också fantastiskt roligt att förra årets nya kurs Cykelvecka i Leksand – Kultur och natur på två hjul med underbara guiden Lotta Carlegård tillsammans med erfarne cykelledaren Hans Molin i samarbete med Cykelfrämjandet finns med i programmet även nästa sommar!

Till sommarkurser – klicka här!